Drukāt    Aizvērt
11.Saeimas likumprojekta LP0008_0 virzība ...LP0008_1 (Sēde: 08.03.2012)

Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts „Par Eiropadomes lēmumu, ar ko Līguma par Eiropas Savienības darbību 136.pantu groza attiecībā uz stabilizācijas mehānismu valstīm, kuru naudas vienība ir euro.

Ārlietu komisijas vārdā - deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

O.Ē.Kalniņš (VIENOTĪBA).

Cienījamā sēdes vadītāja! Cienījamais Prezidij! Godātie kolēģi!

Strādājam ar dokumentu Nr.40.

Likumprojekts „Par Eiropadomes lēmumu, ar ko Līguma par Eiropas Savienības darbību 136.pantu groza attiecībā uz stabilizācijas mehānismu valstīm, kuru naudas vienība ir euro” atļauj eirozonas valstīm izveidot Eiropas stabilitātes mehānismu, ko saīsināti sauc par ESM. Tas kļūs par pastāvīgu instrumentu, kas nodrošinās Eiropas Savienības finansiālo stabilitāti. Kaut gan šis līgums attiecas tikai uz eirozonas valstīm, visām 27 Eiropas Savienības valstīm tas ir jāapstiprina.

Pirms Ārlietu komisija izskatīja šo jautājumu, mums bija jāpieņem lēmums par procedūru - par to, kādā veidā šis likumprojekts ir skatāms Saeimā. Mēs konsultējāmies ar Saeimas Juridisko biroju un ar Ārlietu ministriju un konstatējām, ka netiek paplašināta Eiropas Savienības kompetence un netiek deleģētas Latvijas valsts institūcijām jaunas kompetences. Līdz ar to Ārlietu komisija vienbalsīgi piekrita, ka likumprojekts var tikt pieņemts Saeimā ar vienkāršu balsu vairākumu.

Pēc likumprojekta apspriešanas Ārlietu komisija vienbalsīgi apstiprināja šo likumprojektu pieņemšanai pirmajā lasījumā.

Es aicinu Saeimu pieņemt šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Sēdes vadītāja. Paldies.

Uzsākam debates.

Vārds deputātam Kārlim Eņģelim.

K.Eņģelis (ZRP).

Cienījamā Saeimas priekšsēdētājas biedre! Godātie deputāti! Beidzot šis likumprojekts ir nonācis līdz pirmajam lasījumam. Šis likumprojekts ir tik svarīgs, ka tā dēļ pat bija jāveic izmaiņas mūsu Ārlietu komisijas sastāvā. Taču, kā jau komisijas priekšsēdētājs minēja, šis likumprojekts komisijā tika atbalstīts vienbalsīgi. Tātad to atbalstīja visas Saeimas politiskās grupas.

Bet es gribu atzīmēt šī likumprojekta simbolisko nozīmi. Jau 10.Saeimas laikā tika aktualizēta diskusija par to, vai ir nepieciešams rīkot tautas nobalsošanu par Latvijas pievienošanos eirozonai vai varbūt pietiks ar vienkāršu Saeimas balsojumu. Šīs diskusijas secinājums bija tāds, ka, iestājoties Eiropas Savienībā, Latvija jau ir paudusi gribu un apņemšanos ieviest vienoto Eiropas valūtu. Kā redzam, gadu pēc šīs diskusijas apstākļi ir mainījušies un minētajam apgalvojumam var piekrist tikai daļēji, jo, kolēģi, šis ir balsojums par eiro, jo, neapstiprinot šo likumprojektu, mēs pateiktu skaidru „nē” eirovalūtai.

Un šajā sakarā ir jāpadomā, ko tas nozīmētu Latvijas nākotnei. Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju vēl arvien izjūt ekonomiskās krīzes sekas, bet būs arī labāki gadi, kad mūsu valsts atkal piedzīvos izaugsmi, kurai, visticamāk, sekos lielāka vai mazāka krīze. Un šo krīzi mums būs daudz vieglāk pārdzīvot, ja mēs būsim daļa no eirozonas.

Es ļoti ceru, ka balsojums Saeimas sēdē būs tikpat vienbalsīgs kā komisijā, jo mums ir jādod skaidrs signāls Latvijas sabiedrībai un mūsu partneriem Eiropas Savienībā, ka stiprs eiro ir Latvijas nacionālā interese. Vienbalsība te būtu ļoti nepieciešama.

Tāpēc es aicinu visus deputātus balsot „par”.

Paldies.

Sēdes vadītāja. Paldies Eņģeļa kungam.

Vai referents vēlas kaut ko piebilst?

Tādā gadījumā lūdzu zvanu! Balsosim par likumprojekta „Par Eiropadomes lēmumu, ar ko Līguma par Eiropas Savienības darbību 136.pantu groza attiecībā uz stabilizācijas mehānismu valstīm, kuru naudas vienība ir euro” pieņemšanu pirmajā lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 78, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.

Lūdzu noteikt priekšlikumu iesniegšanas termiņu.

O.Ē.Kalniņš. Par priekšlikumu iesniegšanas termiņu piedāvājam noteikt 15.martu.

Sēdes vadītāja. Deputātiem nav iebildumu. Priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 15.marts.

O.Ē.Kalniņš. Paldies.

Izvērst Oriģinālais dokumenta saturs
Savērst Oriģinālais dokumenta saturs

LP0008_1.htmLP0008_1.htm

Start time: 18.06.2018 16:13:59 After doc accessing: 18.06.2018 16:13:59 After doc formatting: 18.06.2018 16:13:59 End time: 18.06.2018 16:13:59 Doc created: 13.03.2012 11:03:51 Doc last mod: 13.03.2012 11:08:21 Doc manual: